Působivá expozice nahání mnohým lidem hrůzu a nutí k zamyšlení


Kladenský deník č. 136/2006, autor: Petr Sklenička

Podtitulek: Rekonstruované muzeum v Lidicích konečně odhalilo své tajemství

Obyvatelé Lidic si o víkendu připomněli 64. výročí vyhlazení obce. O krutosti neoprávněné msty na nevinných lidech té doby svědčí nová expozice v rekonstruované části místního muzea.

Lidice - Po intenzívní, 14 měsíců trvající práci předních výtvarníků a techniků byly veřejnosti zpřístupněny nové výstavní sály. V sobotu do nich postupně proudily stovky lidí po 20 až 30členných skupinkách. "Hned v první místnosti, kam se vejde jen omezený počet osob, jsou v kruhovém sálu instalovány tři dataprojektory. Každý z nich promítá jiný film nebo fotografické snímky, významově se však doplňují. V další, různě členěné místnosti je několik multifunkčních panelů, jejichž prostřednictvím si návštěvníci mohou vybrat zvukovou produkci v českém, německém nebo anglickém jazyce," sdělila pracovnice Památníku Lidice Zlata Juppová. Každý, kdo se přijde do nové části muzea podívat, se nejen dozví o tom, k čemu v Lidicích došlo, ale také proč a co těmto hrůzným událostem předcházelo. Za zmínku zcela určitě stojí dlouhá stěna, kde jsou v betonu vepsána jména zavražděných válečných obětí nebo projekce o dopisech lidických dětí, které napsaly krátce před usmrcením v plynové komoře. Velmi působivá je také v prostoru zalomená velkoplošná fotografie zastřelených mužů u Horákova statku. Každý, kdo si ji zblízka prohlíží, se dívá na stěnu s matracemi, kde byli lidičtí muži zastřeleni a jejich mrtvá těla mu leží u nohou.

"Tak, jak je expozice koncipována, podle mého názoru přesahuje samotnou tragédii Lidic, ať už byla jakkoliv děsivá. Člověk, který sem přijde, si uvědomí řadu věcí, na něž zapomněl," sdělila své bezprostřední dojmy jedna z návštěvnic muzea Danuše Prokůpková. Součástí expozice je i několik dochovaných předmětů. K těm největším, jež zkázu Lidic přežily, patří vrata kostela sv. Martina a stříkačka někdejších místních hasičů. "Věříme, že se do rekonstruovaných prostor muzea přijde podívat co nejvíce návštěvníků, a to nejen z okolí. Audiovizuální část nazvaná A nevinní byli vinni by podle odborníků neměla mít konkurenci. Považují ji za jednu z nejmodernějších muzejních expozic v České republice," vyjádřil se ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Náklady na rehabilitaci areálu Památníku Lidice včetně rekonstrukce muzea přesáhly částku 117 milionů korun. Největší částkou přispělo ministerstvo kultury. Na tvorbě nové muzejní expozice se podílely také Česko-německý fond budoucnosti a Evropská unie programem Culture 2000.

Fotografie: Jedním z předmětů, které se po vyhlazení Lidic dochovaly, jsou vrata kostela sv. Martina. Se zájmem si je jako součást nové expozice prohlédla i Danuše Prokůpková.

PETR SKLENIČKA

Zdroj: Kladenský deník
Datum: 12.06.2006
Název: Působivá expozice nahání mnohým lidem hrůzu a nutí k zamyšlení
Podtitulek: Rekonstruované muzeum v Lidicích konečně odhalilo své tajemství
Ročník: 09
Číslo: 136
Autor: PETR SKLENIČKA

 

Simple Control for Everyone
Orange controls